Szybkie tempo życia sprawia, że do naszego codziennego życia wkrada się rutyna, z kolei przy wykonywaniu różnych czynności jesteśmy zdekoncentrowani. Ma to również przełożenie na relacje z naszymi najbliższymi, w tym z dziećmi, które wręcz łakną kontaktu wzrokowego, przytulenia oraz naszej uwagi. Zatem czym jest uważność (z j. ang. mindfullnes)? Pojęcie to oznacza pełną koncentrację na obecnej chwili oraz zaangażowanie w świadome jej przeżycie.
CZY JESTEM UWAŻNYM RODZICEM?
Warto w codziennym kontakcie z dzieckiem zastosować kilka ważnych zasad, które wzmocnią zdolność do samoregulacji oraz rozbudzą ciekawość, otwartość oraz akceptację.
- Pełne zaangażowanie w zabawę z dzieckiem- staraj się czerpać radość z obecności Twojej i dziecka, gdyż wspólne przeżywanie emocji podczas aktywności wzmacnia waszą więź.
- Aktywne słuchanie- słuchaj autentycznych opowieści o przeżyciach swojego dziecka, wykazując się dociekliwością. Dzięki temu zgłębisz wiedzę odnośnie jego postrzegania świata, a także okażesz mu swoją (niezastąpioną) bliskość.
- Celebracja wspólnych chwil- znajdź czas na rodzinny posiłek w spokojnej, życzliwej, pełnej dialogów atmosferze. Często sięgaj po ulubione książki twojego dziecka, które możesz mu przeczytać, następnie odnieść się do ich treści w trakcie wspólnej rozmowy.
- Spędzanie czasu bez ustalonego planu- czasami wystarczy obecność przy dziecku, która nie wiąże się z nastawieniem na konkretne działanie. W takich momentach zwykle wyobraźnia generuje wspaniałe pomysły na wspólną zabawę.
- Szukanie okazji do bycia blisko przyrody- w trakcie spacerów oraz wycieczek skupiaj uwagę na elementy otoczenia przyrodniczego, pokazuj je i opowiadaj o nich swojemu dziecku. Takie sytuacje tworzą wyjątkową więź z naturą oraz uczą szacunku wobec niej.
BYCIE UWAŻNYM- CO DAJE DZIECKU ORAZ RODZICOWI?
Życie dziecka to fascynująca przygoda, wzbogacana o nowe odkrycia, doświadczenia oraz emocje. Idealnie, gdy na drodze tego rozwoju stoi w pełni zaangażowany i świadomy rodzic. Dlatego warto ćwiczyć swoją uważność codziennie i czerpać z niej korzyści, takie jak:
- wyciszenie poprzez koncentrację uwagi,
- samoakceptacja, pewność siebie,
- uwolnienie i świadomość emocji,
- redukcja stresu oraz lęku,
- poprawa kompetencji społecznych i komunikacyjnych.
Anna Pieróg
*artykuł opracowany na podstawie książki Stiffelman Susan pt. „Uważne rodzicielstwo”