Akcja edukacyjna "#Kocham słyszeć"

Ogólnie wiadomo, że niedosłuch    o różnym podłożu z którym zmagają się zarówno dorośli, jak i dzieci, niesie ze sobą rozmaite konsekwencje. Dlatego też w tym tygodniu w grupach "Dinusie" oraz "Misie" została przeprowadzona ogólnopolska akcja edukacyjna "#Kocham słyszeć", mająca na celu zapoznanie dzieci       z  rolą słuchu i jego działaniem, rozwinięcie empatii wobec osób          z trudnościami słuchowymi, a także poznanie urządzeń wspomagających słuch (implantów ślimakowych oraz aparatów słuchowych).

Nasi wychowankowie mieli okazję partycypować w różnych zadaniach, które uświadamiały im znaczenie zmysłu słuchu w codziennym życiu. Grając na rozmaitych instrumentach, reagowali na ustalone sygnały oraz różnicowali dźwięki. Po usłyszeniu opowiadania opisującego losy zwierząt zagubionych w lesie, mogli wypowiedzieć się nt. istotnej roli zmysłów. Natomiast dzięki obejrzeniu filmiku edukacyjnego i wspólnej rozmowie tematycznej, dzieci zyskały wiedzę związaną z działaniem słuchu  i konsekwencjami wynikającymi z jego wady. Poznały sposoby pomocy osobom z niedosłuchem, ułatwiające komunikację z otoczeniem (tj. powtarzanie słów lub zdań, formułowanie prostych komunikatów, dbanie o prawidłową widoczność twarzy, stosowanie gestów i bogatej mimiki), a także możliwości wspomagania słuchu poprzez zastosowanie urządzeń takich, jak aparat słuchowy i implant ślimakowy. Na koniec zajęć przedszkolaki wzięły udział w pracy plastycznej, polegającej na uzupełnieniu konturów aparatu słuchowego lub procesora dźwięku.

Należy zaznaczyć, iż podczas realizowanych zajęć kształtowano       u dzieci takie wartości, jak empatia oraz szacunek do osób z trudnościami w komunikacji.

10.10.2024